İltimasa çok ihtiyacımızın olduğu şu günlerde.

Sevgili Sektör Mensupları, koca bir kış mevsimini daha geride bıraktık. Üzerine konuşulacak ve söylenecek çok şeyin olduğu fakat; bizim “sağlık olsun yeter ki” diyerek üç kelime ile bağladığımız; çünkü önceliğimizin sağlık olduğu bir kış dönemini bitirdik. Öyle sanıyorum ki bahar sezonu diye adlandırdığımız ve yılın birinci sezonunda sağlık önceliğimiz olurken;  ekonominin düzelmesi ise sağlıktan sonra gelen temennimiz oldu.  

Hatırlayacaksınız; enflasyonun birden kat be kat yükselmesi, ithalat yapan firmaların diplere vurması, ham madde alışlarımızın her seferinde daha yüksek rezervelerle karşımıza çıkması, elimizin dahi üretime gitmemesi, bu durumun toptancıya, tedarikçiye ve perakendeciye yansıması, artık üreticinin fiyat dahi verememesi hayatımızda erozyon etkisi yaratırken; her seferinde bizi, su yüzüne çıkaran yine umutlarımız oldu.

Sadece perde ve ev tekstilini değil, irili ufaklı hemen hemen tüm sektörleri kasıp kavuruyor. Komşu ülkelerde çıkan en küçük bir kriz, Dünya ekonomisinin sarsılması, corona gibi bir virüs ve yanı başımızda ki bir savaş gerçeği ile yaşamak zorunda kaldığımız gerçeği sıkıntılı günler geçirmemize sebep olsada; unutmadığımız bir gerçeği göz ardı ettirmiyor.

Yine üreteceğiz… Tekrar hareketleneceğiz…  Türk Ev Tekstili Markamızı yine temsil edeceğiz. Elbet bu sıkıntılı sürecin biteceğini biliyoruz. Bunun içinde üretici, tedarikçi, toptancı ve perakendeci yine eskisi gibi el ele verecek, yarınlara daha kuvvetli yürüyeceğiz.  Bu konuda sektörümüzün tüm kollarının etkilendiği, en çok ta perakendeciyi sarstığı gerçeğini bildiğimizden; üreticilerimizden iltimas rica ederken; hak verirsiniz ki fabrikatörlerimiz zaman zaman makine kapatıp üretimi durdurdular. Yabancı paranın kulvar değiştirmesi bu etkileşimin kahramanı oldu. Yalnız gerçek kahramanların kendiniz olduğunu unutmayın… O zaman biz tekrar tekrar yeni sezon da  ümit ederken, üreticimizden iltimas dolu günler rica edecek, bu zorlu günleri hep birlikte savuşturacak ve yarınları birlikte kucaklayacağız.

Emel Benli 

Sektör Yazarı

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Bırakın

Gönder