Eriyen Kar Gibi Ol, Kendini Kendinle Yıka...

Sevgili Perdeciler, Sevgili Ev Tekstilcileri, hepinizi hürmetle selamlıyorum. Elem ve kederle dolu bir yılı geride bıraktık. Malum covit 19 virüsünden dolayı bir çoğumuz yakınlarımızı kaybettik. Hepimiz böylesine acı dolu ve sevdiklerimizi bizden koparan  2020 yılının bir an önce gitmesini istedik. Sandık ki eski yıl giderken, yerine yeni yıl elinde sihirli bir deynekle gelecek ve tüm  kederleri bize unutturacak. Biliyoruz ki bu sadece masallarda olur....Bizim sihirli deyneğe değil umuda ihtiyacımız var.

Tabi ki hayat umut üzerine kurulur. Bizde hayaller kurup umutlanacağız.  Çünkü insan olmanın fıtratında vardır umut....Biz peri kızından sihirli deynek beklemek yerine hüznüde, acıyıda, umutsuzluğuda umuda çevireceğiz. El ele vererek, bir birimizi anlayarak, harekete geçecek eskisinden daha da çok çalışarak, zorlukları yeneceğiz.

Corona Virüs, İzmir Depremi, savaşmaktan yorulan ve bir bir yok olan küçük esnaf, bu hastalıkla boğuşmak, zaman zaman yakınlarımızı kaybetmek milletçe hepimize çok ağır geldi. Bir tarafta bütün bunlar yaşanırken, diğer tarafta hayat devam etti. Ve etmekte...O zanam bu yazının ana fikri olan "umudu" eski yıldan yeni yıla taşımakta yine biz insan oğluna düşer  elbette ki...

 Allah önce acı ve dertleri dağlara vermiş, dağların bu acı karşısında un ufak olduğunu görünce; bir gülen, bir ağlayan insanoğluna devretmiş hepsini. Cenazesi başında hıçkıra hıçkıra ağlayan oğul, babasını toprağa kendi elleriyle verip; evine döndüğünde ev halkından birine "hadi bi çay koyun ocağa, bu gün hiç çay içmedim demiş." işte hayat iki kelime ile tam da bu cümle" bu gün hiç çay içmedim." anlatmak istediğimde tam bu.... Ne demiş Mevlana, "Eriyen Kar Gibi Ol Kendini Kendinle Yıka"..." Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla."

Bizde kaç kere kül olursak olalım o küllerin sayısınca, tekrar tekrar gül olacağız. Çünkü bizim dağlar kadar umudumuz var. Oğlumuz var, kızımız var, ocakta kaynayan aşımız var, her gün yeni bir işimiz var. Ve birde o çok güvendiğimiz Rabbimiz...

Sevgili Sektör Mensupları bir başka paylaşımda görüşmek dileği ile...Daha güzel yarınlara...Yeni yılınızı kutluyor, bol bereketli günler ve hayırlı işler diliyorum. 

Saygılarımla, Emel Benli

 

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Bırakın

Gönder