Sistemli olmak ve ortak hareket etmek!

“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonrada istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.”

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk’ün bu cümlelerini hep akıllarda tutmak ve millet olarak bireysel sorumluluklarımızın farkında olmak bizi başarıya götürecek en esas yollardan biridir. Diğeri ise çalışmak ve çok çalışmaktır.

Takım olabilmek!

Sistemli olmak ve ortak hareket etmek!

Vizyoner olmak!

Sorumluluk almak!

Bu üç unsur ticaret ehlinin ilkeleri olmalı ki, büyük projelerin altına imza atabilsin.

Takım olabilmek tek vücut, tek ses ve güçlü bir yapıya sahip olmak demektir. Tek başınız çok güçlü, yetkin ve donanımlı olabilirsiniz. Fakat büyük başarılar için bu durum yetersizdir. Büyük projeleri başarmak için takım olmak gerekir.

Başarılı olabilmenin diğer bir yolu da ortak akılla hareket etmektir. Yani kararları tartışarak ve danışarak birlikte almaktır. Bir insanın her şeyi bilmesi ve anlaması mümkün değildir. Bu yüzden konunun uzmanı ya da ehil kişilerle ortak hareket etmek gerekir.

Vizyonerlik konusuna gelince; bir tek vizyon hiçbir zaman işe yaramayacaktır. Şimdi ki zamana ve gelecek zamana yönelik çoklu vizyonlar geliştirerek ve bu maddeleri, evinizin ofisinizin, iş yerinizin, fabrikanızın görünebilir duvarlarına asmak elzemdir. Ve hatta fabrikanızın asansörlerinin duvarlarında   dahi bu vizyonlara yer vermelisiniz. En az her gün gözünüz bu maddelere takılmalı ve hatırlamalısınız.

Sorumluluk konusunda ise söylenecek çok şey var aslında. Kişinin kendisine, ailesine, topluma, yaptığı işe ve ülkesine karşı görev ve sorumlulukları vardır. Yaşamın her bir döneminde bu bilinç ile hareket etmek, sorumluluk duygusunu üstlenmek ahlaki bir gerekliliktir. Ve öyle ki sorumluluk duygusu her konuda sizi başarıya götüreceği gibi, ülkeyi, hatta bütün dünyayı etkileyebilir. 

Ülkesine aşık Davillo, bu bilinçle yol alıyor.

Davillo Kurucusu

Tetsiad Yön Kur. Üyesi

Hasan Erbasan

Saygılarımla

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Bırakın

Gönder