Başarı Tesadüf Değildir.

Perde Sektörünün Kıymetli Gençleri, bu hayatta hiçbir şeyin tesadüf olmadığı gerçeğini ilk sıralara koyarak ve hatta “başarı bir tesadüf değildir” cümlesini kendimize rehber edinerek yol almalıyız. Öyleyse, başarı nedir? Sorusunu cevaplandırarak başlayalım.

Bu hayatın, bana öğrettiği tek şey var, çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak… Sevgili gençler, çalışmak gayretten doğar, çalışmamak ise tembelliği getirir. Ama ben, çalışmamak yerine, çalışmayı seçerek bu günkü rotamı yıllar önce çizdim. Bu rotanın başına, sağ ve sol yanlarına kurallar ekledim. Ve hâla rotamda son nokta yok. Yani yolum; hâlen uzun ve zahmetli… Ticaret hayatımda benimle ve başarımla yol alan en güvendiğim ve en sağlam yol arkadaşım dürüstlük oldu.   Bazen rehber, bazen ışık, bazen de tükenmişlik hislerimde benim kolumdan tutup kaldıranımdı. İşte bu dost bana, çok çalışmanın yanı sıra, başarıyı da beraberinde sağladı.

Başar bir somutun sonucudur. Başarı, çok çalışmanın ve doğru hamlelerin son noktasıdır. Başarı işinin ehli ve işinin kölesi insanlarda çok fazla bulunur. Başarı bir binanın bütünü ise dürüstlük o binanın stunlarıdır, çok çalışmak ise binanın temelinden tutunda çatısına kadar verilmiş bir emektir. Yani sizin düsturunuz önce çalışmak, beraberinde dürüstlük ve sonuç itibari ile de başarı olmalıdır.  Çalışmak + Dürüstlük: Başarı

Bu denklem size verilebilecek en güzel öğüdün matematiksel halidir. Günümüz teknolojisi tamda başarıyı geliştirmekte, beyin ve fiziki güçten sonra en iyi araçtır. Bu aracı iyi kullanmak ve hayatımıza dahil etmek bize her zaman  en iyi yol arkadaşı olacaktır. Bu yol arkadaşına sahip çıkın… Rezervenizi daima doldurup boşaltmaktır.  Yani vizyonlar meselesi. Siz hayaller kurmaya devam edin, kendinize ve firmanıza hedefler belirleyin, bu hedefler irili ufaklı, kısa yada uzun zaman dilimli olabilir, işte tüm bu hedeflerin mesleki oryantasyonlaşmış kısmına vizyon denir. Ne kadar vizyon sahibi olursanız o kadar başarı elde edersiniz. 

Kayıtsız şartsız başarılı olmanın ilk kuralı dürüstlüktür. Dürüstlük ahlaklı ticaretin zeminidir. Ahlaklı ticaret, firmanızı ya da sizi nesiller boyu taşır. Başarı, parayı her zaman beraberinde taşır. Fakat saygı, sizin kimliğinizle alakalı bir durumdur. Eğer kuralsız ticaret yaparsanız ve markanız yüzünden firmanızdan vazgeçemiyorlarsa; evet para kazanırsınız. Ama asla saygı göremezsiniz. Sadece yanınızda çıkarları uğruna yandaşlar olur.  Ama saygı öyle mi? Saygı, kartvizitinizdir. Bu kartviziti asla yere düşürmeyiniz!...

Davillo Kurucusu

Tetsiad Yön. Kur. Üyesi

Perde Satıcıları Dergisi Yazarı

Hasan Erbasan

Yazarın Diğer Yazıları

Yorum Bırakın

Gönder